Folder

Ruggenmergstimulatie (ESES): Definitieve implantatie

U heeft een proef gedaan met ruggenmergstimulatie. Een andere naam hiervoor is Elektrische Spinale Epidurale Stimulatie (ESES). Door de resultaten van die proefperiode denkt ons pijnteam dat het definitief plaatsen van de ruggenmergstimulator goed voor u zou zijn. We noemen dit ‘definitieve implantatie’. 
In deze folder kunt u alles wat de arts en pijnverpleegkundige u vertellen nog eens nalezen.

Ruggenmergstimulatie en pijn

Ruggenmergstimulatie haalt de oorzaak van de pijn niet weg. Het kan u wel helpen om beter om te gaan met de pijn. Besef dat ruggenmergstimulatie bij u mogelijk niet zo goed werkt als gewenst.

Wat moet u melden voordat u de definitieve implantatie krijgt?

De volgende situaties moet u aan uw pijnspecialist melden voordat wordt besloten dat u de definitieve ruggenmergstimulatie krijgt. Dit zijn dezelfde situaties als bij de proefstimulatie:

  • Bent u ziek of heeft u koorts op de dag van de behandeling? Dan kunt u geen implantatie voor ruggenmergstimulatie krijgen.
  • Heeft u ontstekingen of wonden aan de huid in het operatiegebied? Dat kunnen redenen zijn om de operatie uit te stellen. Neem zo vroeg mogelijk contact op met de pijnverpleegkundige of pijnspecialist.
  • Bent u overgevoelig of allergisch voor jodium, pleisters, contrastvloeistof of verdoving? Meld dit dan aan uw pijnspecialist vóórdat de afspraak voor de behandeling wordt gemaakt.
  • Gebruikt u bloedverdunners? Meld dit dan aan uw pijnspecialist vóórdat de afspraak voor de behandeling wordt gemaakt. Mogelijk moet u tijdelijk stoppen met de medicatie.
  • Heeft u een pacemaker voor het hart? Of een andere stimulator bijvoorbeeld voor de blaas? Meld dit dan vooraf aan de pijnspecialist.

Uw voorbereiding op de behandeling

Een week voor de behandeling

  • Vanaf 7 dagen voor de definitieve plaatsing wast u elke dag met een washandje uw lichaam en haren met de voorgeschreven Hibiscrub. Ook gebruikt u 2 keer per dag de Bactroban neuszalf volgens voorschrift. Deze voorbereiding is belangrijk om infectie (ontsteking) te voorkomen.
  • Gebruikt u homeopathische geneesmiddelen? Dan bespreek of deze gestopt moeten worden voor de behandeling.

Een dag voor uw behandeling

  • In de 24 uur voor én na de behandeling kunt u het beste niet roken en geen alcohol drinken. Dit verhoogt het risico op complicaties.

De dag van de behandeling

  • Neem toiletartikelen en nachtkleding mee, want u blijft na het plaatsen van de stimulator een nacht in het ziekenhuis. Laat waardevolle spullen thuis.
  • Nuchter zijn: U krijgt geen algehele verdoving (narcose), maar u krijgt wel medicijnen voor sedatie. Dit vermindert uw bewustzijn: u bent minder helder en beseft minder goed wat er gebeurt. Daarom moet u voor deze behandeling nuchter zijn:
    • U mag in de 6 uren voor de behandeling niets meer eten. Ook geen sondevoeding. U mag ook geen koffie of melk drinken
    • U mag tot 2 uur voor de behandeling alleen water drinken, of thee zonder melk.
  • Neem ’s ochtends uw medicijnen en pijnstillers in met een klein slokje water.
  • Heeft u suikerziekte (diabetes mellitus)? Bespreek dan met uw pijnspecialist of u uw medicatie moet innemen op de dag van de behandeling.
  • Draag tijdens de behandeling geen make-up, nagellak, haargel, sieraden, piercings, bril, contactlenzen of kunstgebit. Piercings en kunstnagels moet u zelf verwijderen.

Gebruikt u bloedverdunners?

Als u bloedverdunners gebruikt, moet u mogelijk voor de behandeling tijdelijk stoppen met deze medicatie. Dit heeft te maken met het risico op een bloeding. De pijnspecialist bespreekt met u wat u moet doen.

Het gaat de behandeling

Op de dag van de behandeling meldt u zich 15 minuten vóór de afgesproken tijd bij het Chirurgisch Dagcentrum. Volg route H-2 groen (www.mumcplattegrond.nl/#map/d0_d9) naar de 2e verdieping.

  • Op het Chirurgisch Dagcentrum verwisselt u uw kleding voor een operatiehemd. Dit hemd sluit aan de achterkant.
  • Verwijder uw sieraden, bril, lenzen of kunstgebit.
  • Een verpleegkundige brengt u naar de behandelruimte. Hier staan een behandeltafel, een röntgenapparaat en tv-schermen.
  • U krijgt een infuus in uw hand of arm. Via dit infuus krijgt u antibiotica, om infecties tegen te gaan.
  • U gaat op uw buik liggen op de behandeltafel. U hoeft geen kussen onder de buik.
  • Tijdens de behandeling houden we uw bloeddruk en de hoeveelheid zuurstof in uw bloed in de gaten.

Pijn tijdens de behandeling
Voelt u tijdens de behandeling pijn? Geef dit dan aan. Wij kunnen u dan pijnstillers en een beetje slaapmiddel via het infuus geven. Het is wel belangrijk dat we met u kunnen praten tijdens de behandeling.

De batterij aansluiten op de electrode

  • We ontsmetten de huid in de omgeving van de implantatie met een koude, rode vloeistof.
  • De pijnspecialist dekt met steriele doeken de plaats af, om steriel te kunnen werken. Steriel betekent zonder ziekmakers zoals bacteriën, virussen en schimmels.
  • U krijgt een plaatselijke verdoving van de huid.
  • De pijnspecialist opent het litteken van de pocket met de verlengdraad.
  • Is de definitieve implantatie meteen na de proefperiode? Dan plaatsen we nu de definitieve batterij (een soort pacemaker) en verbinden we deze aan de electrode.
  • Daarna sluiten we de huid weer.
  • We brengen u naar de recovery (uitslaapkamer) of naar de verpleegafdeling.
  • De behandeling duurt meestal een half uur.

Na de behandeling

Na de behandeling blijft u mogelijk 1 nacht op de verpleegafdeling, maar meestal mag u dezelfde dag weer naar huis. U krijgt nog antibiotica via het infuus. 
Is bij de definitieve plaatsing de elektrode verplaatst of vervangen? Dan maken we de volgende ochtend een röntgenfoto als controle. De pijnverpleegkundige legt uit hoe u de stimulator gebruikt. Als u bloedverdunners gebruikt, krijgt u ook uitleg hoe u weer kunt starten met uw medicatie. In de loop van die ochtend mag u naar huis.

In de 24 uur na de behandeling kunt u het beste niet roken en geen alcohol drinken. Dit geeft meer kans op complicaties. 

Weer thuis

  • U moet de eerste 6 weken rustig aan doen. U mag niet tillen, reiken (uitstrekken om iets te pakken), bukken of plotselinge bewegingen maken.
  • De eerste 2 dagen mag u niet douchen of in bad. Daarna mag u kort douchen, totdat de hechtingen verwijderd zijn. Probeer de wonden zo droog mogelijk te houden. U mag 2 weken  niet in bad.
  • Na de operatie heeft u een aantal dagen last van de operatiewonden. Deze pijn voelt als een blauwe plek.
  • De plek waar de batterij zit kan nog een aantal weken gevoelig en opgezet zijn.
  • U krijgt voor ontslag uitleg van de pijnverpleegkundige hoe de stimulator werkt.
  • Na 10 tot 14 dagen maakt u een afspraak bij uw huisarts om de hechtingen te laten verwijderen.
  • U kunt uw eigen pijnmedicatie blijven innemen. Als de ruggenmergstimulatie de pijnklachten vermindert, bouwt u in overleg met de pijnspecialist deze medicijnen af.
  • Zet de stimulator uit tijdens het autorijden. Het risico bestaat dat u per ongeluk plotselinge bewegingen maakt door de stimulatie wanneer u bijvoorbeeld over een hobbel rijdt. Daarom is het gebruik van de stimulator niet veilig in het verkeer.

Controles

  • U komt 3 maanden en 6 maanden na de implantatie voor controle bij de pijnverpleegkundige. Dit is op de polikliniek.
  • Daarna komt u elk jaar 1 keer op de pijnpolikliniek om te testen hoe goed de stimulator werkt. 

Met vragenlijsten bekijken we uw pijnervaring en kwaliteit van leven. Dit is een eis van de ziektekostenverzekeraars. Komt u niet regelmatig op controle? Dan kan dit ervoor zorgen dat u in de toekomst geen vergoeding krijgt wanneer uw implantaat wordt vervangen.

Identificatiekaart

U krijgt een identificatiekaart. Hiermee kunt u laten zien dat u een implantaat heeft. Draag deze kaart altijd bij u. Dat kan bijvoorbeeld nodig zijn bij detectiepoortjes op vliegvelden. Op dit kaartje staat ook informatie die belangrijk kan zijn bij het maken van MRI-scans.

Kijk voor meer informatie op onze webpagina ‘Landelijk Implantaten Register (www.mumc.nl/lir)’.

Wanneer moet u ons meteen bellen?

De ruggenmergstimulator is voor uw lichaam een vreemd voorwerp. Zoals bij iedere operatie bestaat er een kans op een infectie (ontsteking), ook al is die klein. U kunt dit merken aan symptomen als:

  • hoofdpijn
  • misselijkheid en braken
  • koorts boven de 38 graden
  • zwelling, roodheid
  • pus (geelachtig vocht)
  • pijn bij het buigen van de nek
  • zich niet lekker voelen
  • een allergische reactie
  • De lead kan verschuiven:
    • Daardoor voelt u de tintelingen niet meer op de juiste plaats.

Heeft u last van één of meer van deze symptomen? Bel dan meteen naar het ziekenhuis (wacht niet tot de volgende dag). De contactgegevens vindt u hieronder in het contactblok.

MRI-scans met ESES

Sommige medische behandelingen of onderzoeken en medische apparatuur kunnen uw stimulator beschadigen. Dit geldt bijvoorbeeld voor onderzoek met MRI (Magnetic Resonance Imaging). De MRI-scanner gebruikt een sterk magneetveld, dat reageert op het metaal van de stimulator. Met sommige moderne systemen zijn onderzoeken in de MRI-scanner onder sommige voorwaarden wel mogelijk.

  • Overleg altijd vooraf met uw arts welke onderzoeken of behandelingen u wel of niet mag krijgen. En of er andere manieren zijn voor zo’n onderzoek of behandeling.
  • Zorg dat u altijd uw identificatiekaart bij u draagt.

Contact

Hebt u nog vragen na het lezen van deze informatie? Neem dan contact met ons op. 

Polikliniek Pijngeneeskunde
Maandag tot en met vrijdag van 8.00-12.00 uur en van 13.00-16.30 uur
Telefoonnummer: 043-387 45 00

Bij spoedgevallen 's avonds, 's nachts en in het weekend belt u de:
Spoedeisende Hulp (SEH)
Telefoonnummer: 043 387 6700 
Vraag naar de anesthesiologie die dienst heeft.

Websites

Laatst bijgewerkt op 1 juli 2026. Bekijk de meest actuele versie van deze folder op: info.mumc.nl/pub-1572