balie radiologie

Folder

MRI onderzoek van het hart met Adenosine/Regadenoson

Onderzoek op de afdeling Beeldvorming

U krijgt een MRI-onderzoek op de afdeling Beeldvorming. 
In deze folder leest u alle informatie over het onderzoek en de voorbereiding.

Dit onderzoek gebeurt op de afdeling Beeldvorming. Volg Beeldvorming 1 (www.mumcplattegrond.nl/#map/d0_d111)

Kom 30 minuten voor het begin van het onderzoek. Is uw afspraak om 8 uur in de ochtend, kom dan om 7.45 uur.
Meld u aan bij de aanmeldzuil. Lukt dat niet, doe dan het volgende:
1. Op werkdagen van 7:45 - 17:15 uur: Meldt u zich bij de balie.
2. Na 17:15 uur of in het weekend: Neem plaats in wachtruimte B/C.

MRI staat voor Magnetic Resonance Imaging, ook wel magneetscan genoemd. Bij dit onderzoek maken we met sterke magneetvelden en radiogolven foto’s van de organen en weefsels in het lichaam. Bij een MRI-scan van het hart kunnen we de pompfunctie en doorbloeding van de hartspier bekijken. 

MRI scanner
MRI scanner

Voorbereiding

Dieetvoorschrift

De dag van het onderzoek mag u een licht ontbijt. 
24 uur vóór het onderzoek mag u de volgende producten niet gebruiken:

  • Koffie, thee, cola
  • Cafeïne houdende drankjes
  • Chocolade
  • Bananen
  • Roken en andere tabakswaren gebruiken

Als u zich hier niet aan houdt, is het onderzoek niet betrouwbaar. Dan kan het niet doorgaan en moet het worden verzet.

Let ook op de volgende aandachtspunten:
  • Draag tijdens het onderzoek katoenen kleding zoals een pyjama of een joggingbroek zonder metaal zoals een rits, label, drukknoop of versiering.
  • Gebruik geen make-up, dit bevat soms metaaldeeltjes.
  • Heeft u permanente make-up of tatoeages? Dan kunnen deze rood worden of onaangenaam aanvoelen.
  • Als u een glucose sensor heeft, dan moet u deze voor het onderzoek verwijderen.
  • Alle metalen voorwerpen moeten buiten de scanruimte blijven. Bijvoorbeeld sleutels, telefoon, sieraden, bankpasjes en uw hoorapparaat. Deze blijven in een afsluitbare kleedkamer of geef ze aan een begeleider in de wachtruimte.
  • Laat sieraden en waardevolle spullen thuis.
  • Begeleiders die meegaan in de scanruimte moeten alle metalen voorwerpen, telefoons, bankpasjes en andere spullen in de kleedkamer laten. Sieraden en waardevolle spullen kunnen het beste thuis blijven.
  • De afdeling kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het kwijtraken van spullen die in de kleedkamer moeten achterblijven.

Medicijngebruik

De volgende medicijnen mogen 24 uur voor het onderzoek niet worden ingenomen: Cafeïne houdende pijnstillers, Viagra (Sildenafil) en middelen met Dipyridamol zoals Persantin of Asantin.

Plastabletten (diuretica) die u normaal in de ochtend inneemt, neemt u op de dag van het onderzoek pas na het onderzoek in. Heeft u vragen over uw medicijngebruik? Neem dan op tijd contact op met uw arts.

Neem voor het onderzoek contact op als:

  • U (ernstige) astma of andere ernstige longklachten (COPD) heeft. In dat geval kunnen we Adenosine niet gebruiken en krijgt u een ander medicijn (Regadenoson) met een vergelijkbare werking.
  • U zwanger bent of denkt te zijn.
  • U een pacemaker, ICD, reveal, neurostimulator, kunsthartklep of andere magnetische of elektronische hulpmiddelen in uw lichaam heeft.                         
  • U een metaalsplinter in uw ogen heeft.
  • U gehoorbeentjes implantaten heeft.
  • U een borstexpander of een tissue expander heeft.

Het onderzoek

  • Tijdens het onderzoek ligt u op een onderzoekstafel die langzaam een tunnel inschuift.
  • U krijgt plakkers op uw borst om uw hartritme te meten. De plakkers zijn eenvoudig te verwijderen. Soms moeten we wat borsthaar wegscheren.
  • Daarna wordt er een plaat over uw borstkas geplaatst. Deze plaat raakt u net niet aan en helpt bij het maken van de scan.
  • U krijgt een koptelefoon zodat u minder last heeft van het harde geluid dat de MRI-scan maakt. Tijdens het onderzoek kunt u luisteren naar de radio als u dit wilt. Ook kunt u tijdens sommige onderzoeken naar een film op televisie kijken.
  • Tijdens het onderzoek maken we vaak gebruik van een contrastvloeistof en het medicijn Adenosine of Regadenoson. Afhankelijk van welke medicatie we gebruiken, krijgt u 1 of 2 infusen in de elleboogholte of onderarm. Als u 2 infusen krijgt, dan krijgt u in iedere arm 1 infuus.
  • De laborant bedient de MRI-scan vanuit de ruimte naast de onderzoekskamer. U kunt spreken met de laborant via een microfoon in het apparaat. Tijdens het hele onderzoek kan de laborant u zien en horen. Met een belletje kunt u hem of haar altijd waarschuwen. 
  • Het is belangrijk dat u tijdens het onderzoek stil blijft liggen.
  • Tijdens het onderzoek krijgt u regelmatig ademhalingsinstructies, omdat bewegingen de afbeeldingen kunnen verstoren.
  • Een MRI-onderzoek van het hart met Adenosine of Regadenoson duurt ongeveer 60 minuten.

Patiënten die een MRI-onderzoek moeten ondergaan, zijn soms bang dat zij in het MRI-apparaat opgesloten zitten en er niet uit kunnen. Ter geruststelling: het apparaat is aan de voorkant en achterkant open. Het is altijd mogelijk de onderzoekstafel uit de MRI-tunnel te schuiven, ook bij stroomuitval.

Adenosine/Regadenoson

Tijdens het onderzoek krijgt u Adenosine of Regadenoson via het infuus. 
Deze medicijnen zorgen ervoor dat uw lichaam reageert alsof u aan het sporten bent. 
Het inspuiten van Adenosine duurt een paar minuten. Regadenoson wordt in enkele seconden via het infuus ingespoten.

Beide middelen kunnen bijwerkingen geven zoals pijn op de borst, hogere hartslag, hoofdpijn, duizeligheid, kortademigheid en een warm gevoel in het hoofd. Deze klachten zijn niet gevaarlijk en verdwijnen binnen een minuut nadat het infuus met Adenosine is gestopt. Bij Regadenoson kunnen deze klachten wat langer duren, maar ze zijn vaak goed te verdragen en verdwijnen meestal voor het einde van het onderzoek.

Contrast

Bij dit onderzoek gebruiken we naast Adenosine of Regadenoson ook contrastvloeistof (Gadolinium). Indien u een bekende contrastmiddelenallergie heeft, is het belangrijk om te weten dat gadolinium geen jodium bevat. De kans op een allergische reactie op gadolinium is heel klein. De meeste mensen merken weinig van het toedienen. Maar soms kunnen bijwerkingen optreden, zoals een warm gevoel, metaalsmaak in de mond, gevoel dat u moet plassen, misselijkheid en braken. 

Na het onderzoek

Als het onderzoek klaar is, helpt de laborant u uit de scanner. Als u zich daarna niet goed voelt, vertel dit dan aan de laborant. Als het nodig is, kan de radioloog meekijken.

De uitslag

U krijgt de uitslag van de MRI-scan niet direct te horen. Het verslag wordt later gemaakt door de radioloog. In een vervolgafspraak bespreekt uw arts de uitslag met u. Als u nog geen afspraak heeft, neem dan contact op met de polikliniek van uw arts.

Contact

Kunt u niet komen of heeft u nog vragen? Bel dan met onze afdeling.

Afdeling Beeldvorming, Radiologie
Telefoonnummer: 043-387 75 00 
Bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.30 uur

Websites

Laatst bijgewerkt op 31 maart 2026. Bekijk de meest actuele versie van deze folder op: info.mumc.nl/pub-307