Folder
Onderzoek van de bloedvaten in de hersenen
Transcraniële dopplersonografie (TCD)
U krijgt een echo van de bloedvaten in uw hersenen. Dit heet een transcraniële dopplersonografie (TCD). Met dit onderzoek meten we hoe snel het bloed door de bloedvaten stroomt.
Het onderzoek gebeurt op de afdeling Klinische Neurofysiologie op niveau 2. Volg ()route G – 2 Groen (www.mumcplattegrond.nl/#map/d0_d37).
Voorbereiding voor het onderzoek
Gebruik geen haarlak of gel op de dag van het onderzoek.
Het onderzoek
Op de afgesproken tijd meldt u zich bij de afdeling Klinische Neurofysiologie. Een laborant doet het onderzoek en legt stap voor stap uit wat er gaat gebeuren. De laborant vraagt u om uw bril of gehoorapparaten af te doen voor het onderzoek.
U neemt plaats op de onderzoeksbank. De laborant doet gel op uw huid, voor uw oor. Daarna beweegt de laborant met een staafje over uw huid. Dit staafje werkt als een soort microfoon. Het zendt geluidsgolven uit en vangt ze ook weer op. De gel zorgt ervoor dat de geluidsgolven goed werken.
Op het beeldscherm kunnen we uw bloedvaten zien. U hoort ook het versterkte geluid van uw bloed dat door de bloedvaten stroomt. De laborant doet metingen aan beide kanten van uw hoofd.
Het is belangrijk dat u tijdens de metingen zo stil mogelijk ligt en zo weinig mogelijk spreekt. Beweging kan de meting verstoren. Het onderzoek duurt ongeveer 30 minuten. Het onderzoek is niet gevaarlijk en doet geen pijn.
Na het onderzoek
Na het onderzoek verwijderen we de gel van de huid en kunt u naar huis.
De uitslag
De uitslag van het echo-onderzoek krijgt u van uw behandelend arts. Dit is de arts die voor u het onderzoek heeft aangevraagd. Heeft u nog geen vervolgafspraak? Neem dan contact op met de poli van uw behandelend arts.
Contact
Heeft u na het lezen van deze informatie nog vragen? Neem dan contact op met de afdeling:
Klinische Neurofysiologie
Maandag tot en met vrijdag van 8.00-12.00 uur en van 13.00 - 16.30 uur
Telefoonnummer: 043-387 72 72
E-mail: () secretariaat.knf@mumc.nl
Websites
- MUMC+ (www.mumc.nl)
- Gezond Idee (gezondidee.mumc.nl/)
- Klinische Neurofysiologie (www.mumc.nl/patienten-en-bezoekers/specialisme/klinische-neurofysiologie/overklinische-neurofysiologie)