Folder
Aneurysma in het hoofd: behandelen via de schedel
Clipping operatie
U of uw familielid heeft een hersenbloeding. Dit komt door een aneurysma.
Samen met de arts is besloten dat u of uw familielid een operatie krijgt die ‘clipping’ heet.
In deze folder leest u meer over deze operatie, de mogelijke complicaties en hoe het herstel er uit kan zien.
De operatie
Nu duidelijk is wat er aan de hand is, gaat de arts zo snel mogelijk deze operatie doen. Wanneer precies hangt af van de neurologische conditie van u of uw familielid. Ook hangt het af van of uw familielid vaatspasmen heeft. Bij een vaatspasme trekt de vaatwand samen, waardoor de doorbloeding minder wordt.
We kunnen vooraf niet zeggen hoe lang de operatie duurt. Dit hangt af van de plek waar het aneurysma zit.
Deze operatie gebeurt onder algehele verdoving (narcose).
De neurochirurg is de arts die de operatie doet.
- De neurochirurg maakt een luikje in de schedel onder volledige narcose.
- Onder het zicht van een microscoop zoekt de chirurg het bloedvat met het aneurysma op.
- De chirurg zet een klem op het bloedvat. Deze klem noemen we een clip. Daarom heet deze operatie ‘clipping’.
- Zo komt er geen bloed meer in de uitstulping.
Het kan zijn dat tijdens de operatie blijkt dat het niet mogelijk is om het aneurysma af te klemmen. Bijvoorbeeld omdat anders belangrijke hersenslagaders worden afgesloten. Dan kan de arts proberen om het aneurysma in te pakken. Dit heet ‘wrapping’ in het Engels:
- De arts doet dan materiaal om het aneurysma heen. Bijvoorbeeld een stukje spier.
- Hierdoor ontstaat een verlittekening rondom het aneurysma.
- Door dit litteken wordt de wand van het aneurysma dikker en sterker.
- Zo wordt het risico op een nieuwe bloeding kleiner.
Mogelijke complicaties
Bij elke operatie zijn er risico’s. Bijvoorbeeld op ontstekingen (infecties) en bloedingen). Maar er zijn ook complicaties die te maken hebben met de bloeding en de behandeling van het aneurysma in de hersenen:
- Er kan een nieuwe hersenbloeding ontstaan.
- Dit kan gebeuren nog voordat de arts is begonnen met de operatie.
- Of tijdens de operatie, wanneer de arts bezig is om het aneurysma af te sluiten.
- Er kan een herseninfarct ontstaan. Bijvoorbeeld door een vaatspasme. Of doordat een ander bloedvat onbedoeld wordt afgesloten op het moment dat de klem wordt gezet.
- Omdat de operatie gebeurt in het gebied van de hersenen, kan zwelling van de hersenen ontstaan.
Deze complicaties kunnen zorgen voor neurologische uitval. Dit betekent dat hersenfuncties zoals kracht, taal en spraak kunnen uitvallen. Als u of uw familielid al last heeft van neurologische uitval, kan dit erger worden door deze complicaties.
Na de operatie
Wanneer u of uw familielid weer terug is op de afdeling, moet hij of zij in bed blijven liggen. De arts of de verpleegkundige controleert regelmatig de hoofdwond.
De verpleegkundige controleert ook iedere 2 uur:
- de bloeddruk
- de hartslag
- de temperatuur
- het bewustzijn: U of uw familielid krijgt verschillende vragen, zoals:
- Weet u waar u bent?
- Welk jaar is het nu?
- Welke maand is het nu?
- Wie is de koning van Nederland?
- de reactie van de oogpupillen
- hersenfuncties zoals kracht, taal en spraak
Weer beter worden (revalidatie)
Na de operatie gaat u of uw familielid stap voor stap aan de slag om beter te worden. Dit noemen we revalidatie. De arts bepaalt samen met de verpleging hoe u of uw familielid kan revalideren. Dit hangt af van zijn of haar mogelijkheden. Als het nodig is, komt een fysiotherapeut op bezoek.
Hoeft u of uw familielid niet meer op de Neurocare Unit (Medium Care) te blijven? Dan gaat u of uw familielid naar verpleegafdeling C5 of D5. Of terug naar het ziekenhuis waar u of uw familielid vandaan kwam.
Vanuit Maastricht UMC+ gaan patiënten een tijdje na de operatie naar een revalidatiekliniek om verder te revalideren.
U of Uw familielid krijgt ook een aantal afspraken op de polikliniek Neurochirurgie.
Contact
Heeft u nog vragen? Stel ze aan een van de verpleegkundigen of artsen.
De Neurocare Unit is 24 uur per dag bereikbaar voor directe familieleden:
Telefoonnummer: 043 387 65 35
Wij vragen u om niet te bellen tussen 7.00 uur en 9.00 uur. Dan verzorgen wij de patiënten.
Websites
- MUMC+ (www.mumc.nl/)
- Nederlandse Vereniging voor Neurochirurgie (www.nvvn.org/)
- Harteraad (harteraad.nl/)
- Hersenstichting (www.hersenstichting.nl/)
- Hartstichting (www.hartstichting.nl/)
- Gezond Idee (gezondidee.mumc.nl/)