Folder
PET-CT onderzoek Endocarditis
Onderzoek bij een ontsteking van het hart op locatie Beeldvorming 2
U krijgt een PET-CT Endocarditis-scan op de afdeling Beeldvorming.
In deze folder vindt u alle informatie over de voorbereiding en het onderzoek.
Het onderzoek gebeurt op de locatie Beeldvorming 2 (Nucleaire Geneeskunde) niveau 0. Volg A–0–Paars (www.mumcplattegrond.nl/#map/d0_d112).
Kunt u niet komen voor uw onderzoek?
Geef dit zo snel mogelijk door aan de afdeling, minstens 1 dag voor het onderzoek. We maken speciaal voor u een dure radioactieve stof aan. Deze stof werkt maar kort, dus het is belangrijk dat u op tijd bent.
Wat is een PET-CT Endocarditis?
Endocarditis is een ontsteking van de binnenkant van het hart en de hartkleppen. Deze ontsteking ontstaat doordat bacteriën via het bloed in het hart terechtkomen.
Voor het maken van een PET-scan gebruiken we een vloeistof met glucose (suiker). De glucose in deze vloeistof hebben we radioactief gemaakt met Fluor-18. Deze vloeistof verspreidt zich via het bloed door het lichaam. De organen en processen die glucose gebruiken, nemen deze radioactieve glucose op. De PET-scanner vangt de straling die deze stof uitzendt op en zet de informatie om in beelden.
Bij een CT-scan gebruiken we een sterke computer en röntgenstralen om organen en weefsels in het lichaam af te beelden
Bij een PET-CT scan worden de beelden van de PET en de CT over elkaar heen gelegd om extra nauwkeurige informatie te krijgen.
Wat moet u altijd melden?
- Bent u zwanger of denkt u dit te zijn? Vertel dit uw arts vóór het onderzoek.
- Als u borstvoeding geeft, bel dan vóór het onderzoek met onze afdeling.
- Bent u overgevoelig voor jodiumhoudende contrastmiddelen? Vertel dit vóór het onderzoek aan uw arts.
- Bent u overgevoelig voor jodium op de huid? Dan kan het zijn dat u niet allergisch bent voor het jodium in een contrastmiddel, maar vertel dit wel aan de laborant.
Voorbereiding
- Vanaf 48 uur vóór het onderzoek mag u alleen koolhydraatarm en vetrijk eten. Zie het kopje 'Wat mag ik wel en niet eten en drinken?'.
- Vanaf 24 uur vóór het onderzoek vermijdt u sporten en zware inspanning.
- Vanaf 12 uur vóór het onderzoek blijft u nuchter. U mag dus niet meer eten en drinken.
- Begin 2 uur vóór het onderzoek met het drinken van 1 liter water. U kunt gewoon naar het toilet gaan.
- Voor sommige scans geven wij een speciaal medicijn. Dit verbetert de kwaliteit van de scan. Als dit nodig is, moet u hiervoor toestemming geven. De radioloog bespreekt dit met u tijdens de voorbereiding.
- Draag tijdens het onderzoek gemakkelijke kleding, bijvoorbeeld een T-shirt en joggingbroek. Let op dat er geen metalen delen aan deze kledingstukken zitten, zoals ritsen of knopen.
- Laat sieraden en waardevolle spullen thuis. De afdeling kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het kwijtraken van spullen die in de kleedkamer moeten achterblijven.
Wanneer u deze voorbereiding niet goed opvolgt kan het zijn dat het onderzoek niet door kan gaan.
Bent u diabetes patiënt?
Diabetes heet ook wel suikerziekte. De volgende punten gelden voor u:
- Meet u op de dag voor het onderzoek of op de ochtend van het onderzoek een hoog glucose met de vingerprik? Bel dan direct met de afdeling Nucleaire Geneeskunde. Telefoonnummer 043-387 47 46.
Hoge glucosewaarden zijn groter dan 11 mmol/l. - Bij hoge glucosewaarden kan het zijn dat we de scan uitstellen.
De kwaliteit van het onderzoek is lager als u al veel glucose in uw lichaam heeft. - Gebruikt u medicijnen met Metformine én heeft u een verminderde functie van de nieren? Stop met deze tabletten op de dag van het onderzoek.
Doe dit altijd pas na overleg met uw arts.
Medicijnen
De meeste medicijnen kunt u op de normale manier blijven innemen. Maar met de volgende medicijnen moet u wel iets anders doen
- Diuretica.
Dit zijn plas-medicijnen.
Stop met diuretica vanaf 24 uur vóór het onderzoek.
Doe dit altijd pas na overleg met uw arts. - NSAID’s.
Dit zijn pijnstillers die een ontsteking remmen. Bijvoorbeeld Diclofenac, Ibuprofen of Naproxen.
Stop tijdelijk met NSAID’s vanaf 24 uur vóór het onderzoek. Dit doet u altijd na overleg met uw arts, want u stopt alleen als dat mogelijk is.
Wat mag u wel drinken en eten?
Wat mag u wel drinken:
- Koffie en thee zonder melk en suiker. Gebruik geen oploskoffie van zakjes of poeder zoals bijvoorbeeld cappuccino.
- Light frisdrank
Let op: geen dubbelfriss light, supermarkt eigen merk light producten of spa fruit. Hierin zitten wel koolhydraten, zie ook de beschrijving op het product.
Wat mag u onbeperkt eten:
- Heldere bouillon zonder vermicelli, rijst, noedels of ander bindmiddel
- Vlees zonder toevoegingen zoals paneermeel
- Ei
- Kaas
- Roomboter, margarine, halvarine
- Groente. Let op; zonder saus, bindmiddel, paneermeel of beschuit
- Komkommer, ui, augurk, tomaat
- Champignons
Wat mag u niet drinken en eten?
Wat mag u niet drinken:
- Suikerhoudende frisdranken of vruchtensappen.
- Melkproducten. Dus ook geen ijs.
- Alcoholische dranken.
Wat mag u niet eten:
- Aardappelen
- Bonen
- Rijst
- Pasta
- Meelproducten
- Brood, crackers, beschuit
- Gepaneerd vlees
- Worst
- Gepaneerde of gemarineerde vis
- Suiker, snoep, zoet broodbeleg, koeken
- Fruit
- IJs
- Yoghurt
Het onderzoek
- De laborant haalt u op uit de wachtkamer en brengt u naar een ruimte waar u wordt voorbereid voor het onderzoek.
- U gaat op een bed liggen en de laborant legt uit wat er gaat gebeuren. U kunt ook vragen stellen.
- Hier meten we uw bloedsuiker. Daarna krijgt u een infuus waardoor we een kleine hoeveelheid radioactieve vloeistof inspuiten. Deze radioactieve vloeistof heeft 45 tot 60 minuten nodig om in te werken in uw lichaam. Tijdens deze wachttijd blijft u rustig op het bed liggen.
- Voor het onderzoek kunt u zich omkleden en gaat u naar het toilet.
- Vervolgens brengen we u naar de scanner en ligt u op uw rug op de onderzoekstafel. Meestal liggen uw armen boven uw hoofd.
- De scan duurt tussen de 10 en 20 minuten.
- Het is belangrijk dat u zo stil mogelijk blijft liggen.
- De onderzoekstafel schuift langzaam een paar keer door een open ring. ()
- De scanner maakt geen geluid. U kunt naar de radio luisteren als u dat wilt.
- De laborant bedient de PET-CT-scanner vanuit de ruimte naast de onderzoekskamer. U kunt tijdens het hele onderzoek met haar of hem spreken via een intercom.
- Het hele onderzoek duurt ongeveer 1,5 uur.
Jodiumhoudend contrastmiddel
- Soms is het nodig dat u nog een scan krijgt met jodiumhoudend contrastmiddel.
Als we dit contrastmiddel inspuiten, kunt u een metaalsmaak proeven en een warm gevoel krijgen door uw hele lichaam.
Dit contrastmiddel kan soms allergische reacties geven. Deze beginnen dan meestal al snel na het onderzoek.
De reacties kunnen licht zijn zoals: jeuk, galbultjes, misselijkheid, bleekheid, zweten of duizeligheid. Heel soms kan de reactie iets heviger zijn met meer galbultjes of de neiging tot flauwvallen. Soms merkt u pas thuis dat u jeuk krijgt of huidreacties. Meldt u zich in dat geval bij uw arts of huisarts. - Heeft u al een keer een allergische reactie gehad op contrastmiddel met jodium? Dan kunt u vóór het onderzoek hiertegen medicijnen krijgen. Wij bepalen of dit nodig is. Dit hangt af van hoe erg uw allergische reactie was.
Deze medicijnen hebben invloed op het auto rijden. U mag dan na het onderzoek niet zelf met de auto rijden. - Moet u een contrastmiddel met jodium krijgen? Dan bekijken we eerst uw nierfunctie. Soms kan het onderzoek niet doorgaan door een slechte nierfunctie. Maar meestal geven we dan een infuus met extra vocht. Dit infuus krijgt u 1 uur voor het onderzoek en 6 uur erna. U wordt hiervoor een dag opgenomen in het ziekenhuis.
U krijgt een oproep van het opname bureau. Een medewerker van de contrastpoli belt u 1 of 2 dagen voor het onderzoek. Uw arts zal u vertellen of dit voor u nodig is.
Na het onderzoek
- Kreeg u contrastmiddel ingespoten? Blijf dan na het onderzoek nog 15 minuten in de wachtkamer zitten. Als u na die tijd geen klachten heeft, mag u naar huis.
- Drink na het onderzoek 1 tot 2 liter water extra. Zo verdwijnt het contrastmiddel en de radioactieve stof via de urine weer snel uit het lichaam. Heeft u om medische redenen een vochtbeperking? Dan hoeft u deze extra hoeveelheid niet te drinken.
Risico’s en bijwerkingen
De radioactieve stof die u krijgt, is veilig voor uw gezondheid. Het verlaat uw lichaam vanzelf. Wilt u meer informatie over de risico's van straling? Lees dan onze folder 'Röntgenstraling en radioactieve stoffen'. (//info.mumc.nl/pub-110)
De uitslag
De uitslag van het onderzoek is niet direct bekend. Dit duurt 3 tot 5 werkdagen. Het verslag van het onderzoek sturen we naar uw arts en deze bespreekt de uitslag met u.
Contact
Kunt u niet komen of heeft u nog vragen? Bel dan met onze afdeling.
Afdeling beeldvorming, Nucleaire Geneeskunde
Telefoonnummer: 043 - 387 47 46
Bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.30 uur
Website
- MUMC+ (mumc.nl)
- Gezondidee (gezondidee.mumc.nl)