Folder
Botscan
Onderzoek op de locatie Beeldvorming 2 (Nucleaire Geneeskunde)
U krijgt een botscan op de afdeling Nucleaire Geneeskunde. In deze folder leest u over dit onderzoek en de voorbereiding.
Het onderzoek gebeurt op de afdeling Beeldvorming 2 (Nucleaire Geneeskunde). Volg A-0 paars. (www.mumcplattegrond.nl/#map/d0_d112)
Kunt u niet komen voor uw onderzoek?
Geef dit zo snel mogelijk door aan de afdeling, minstens 1 dag voor het onderzoek. We maken speciaal voor u een dure radioactieve stof aan. Deze stof werkt maar kort, dus het is belangrijk dat u op tijd bent.
Wat is een botscan?
Met deze scan kunnen we de doorbloeding en de stofwisseling van uw skelet in beeld brengen. Hiervoor krijgt u een licht radioactieve stof ingespoten via een infuus in de arm. Dit maakt de botten zichtbaar op de scan.
Voorbereiding
- Voor dit onderzoek is geen voorbereiding nodig.
- Tijdens de scan kunt u uw kleren aanhouden. Draag gemakkelijke kleding zoals een T-shirt en een joggingbroek. Let erop dat er geen metalen delen aan deze kleding zitten zoals ritsen of knopen.
- Laat sieraden en waardevolle spullen thuis. De afdeling kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het kwijtraken van spullen die in de kleedkamer moeten achterblijven.
Wat u altijd moet melden
- Bent u zwanger of denkt u dit te zijn? Vertel dit uw arts vóór het onderzoek.
- Als u borstvoeding geeft, bel dan vóór het onderzoek met onze afdeling.
Medicijnen
Uw medicijnen kunt u op de normale manier innemen.
Het onderzoek
- De laborant haalt u op uit de wachtkamer en brengt u naar een ruimte waar u wordt voorbereid voor het onderzoek.
- De laborant legt uit wat er gaat gebeuren. U kunt ook vragen stellen. Hierna krijgt u een infuus in uw arm.
- Via het infuus spuiten wij een licht radioactieve vloeistof in uw bloedbaan.
- Deze vloeistof heeft 3-6 uur nodig om in te werken. Tijdens deze wachttijd kunt u gerust het ziekenhuis verlaten. U mag alles eten en drinken. Het is belangrijk dat u veel water drinkt, ongeveer 1-1,5 liter. Door veel te drinken neemt het botweefsel de ingespoten stof sneller op en wordt de blaas schoongespoeld.
- Vóór het onderzoek gaat u naar het toilet. Plas de blaas zo veel mogelijk leeg. Dit is beter voor de kwaliteit van de beelden. U kunt zich omkleden. Verwijder ook alle metalen.
- Daarna brengen we u naar de scanruimte. Tijdens de scan ligt u op uw rug op een tafel. We plaatsen 2 platte camera's dicht bij uw lichaam. Deze raken u niet aan. De camera’s bewegen tijdens het onderzoek over en rond uw lichaam zodat alle botten goed in beeld gebracht worden.
- U helpt ons enorm als u stil blijft liggen. Bewegingen verstoren de beelden, waardoor ze mogelijk onbruikbaar zijn.
- De laborant bedient de scanner vanuit de ruimte naast de onderzoekskamer. U kunt via een intercom met de laborant spreken. Tijdens het hele onderzoek kan de laborant u zien en horen.
- De scan van de botten duurt 30 tot 60 minuten.
Na het onderzoek
Wanneer het onderzoek is gelukt, mag u naar huis of terug naar de verpleegafdeling als u bent opgenomen.
Bijwerkingen
Het onderzoek heeft geen bekende bijwerkingen. Wilt u meer informatie over de risico's van straling? Lees dan onze folder 'Röntgenstraling en radioactieve stoffen'. (//info.mumc.nl/pub-110)
De uitslag
De uitslag van het onderzoek duurt 3 tot 5 werkdagen. De afdeling Nucleaire Geneeskunde stuurt het verslag van het onderzoek naar uw arts en deze bespreekt de uitslag met u.
Contact
Kunt u niet komen of heeft u nog vragen? Bel dan met onze de afdeling.
Afdeling beeldvorming, Nucleaire Geneeskunde
Telefoonnummer: 043 - 387 47 46
Bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.30 uur
Website
- MUMC+ (mumc.nl)
- Gezondidee (gezondidee.mumc.nl)