Folder

Cochleair Implantaat bij volwassenen: de operatie

U heeft samen met uw behandelend arts besloten om een cochleair implantaat te laten plaatsen. In deze folder leest u informatie over deze operatie.

Voorbereiding thuis

Gebruikt u bloedverdunners, bijvoorbeeld aspirine of sintrom? Dan moet u misschien een paar dagen voor de operatie stoppen met deze medicijnen. Anders heeft u een grotere kans op nabloedingen. U hoort van uw arts als en wanneer u moet stoppen met de bloedverdunners. Misschien krijgt u tijdelijk een ander medicijn dat bloed verdunt.

Ga de avond of ochtend voor de operatie douchen. Was uw haren goed. Zo blijft het wondgebied goed schoon. 

De dag van de operatie

Op de dag van de operatie moet u nuchter blijven. Hierbij verwijzen wij u graag naar de folder Anesthesie (info.mumc.nl/pub-986).

U wordt in het ziekenhuis opgenomen op de dag dat de operatie gebeurt. U meldt zich op het afgesproken tijdstip op de afgesproken verpleegafdeling .

Verdoving bij de operatie (anesthesie)

De operatie gebeurt onder algehele verdoving (narcose). Meer informatie vindt u op de website van anesthesiologie.

De operatie

  • Tijdens de operatie maakt de KNO-arts vlak achter de oorschelp een sneetje. Dat sneetje loopt door tot boven het oor.
  • Hiervoor moet de arts soms eerst wat haren weg scheren. Die haren groeien snel weer aan.
  • De arts schuift het implantaat onder de huid van de schedel. De arts zet het implantaat vast in het schedelbot.
  • Daarna boort de arts achter de gehoorgang een toegang tot het middenoor. En een klein gaatje in het slakkenhuis. Via dat gaatje plaatst de arts de elektroden in het slakkenhuis.

Tijdens de operatie wordt meteen gemeten of het implantaat goed geplaatst is. Wanneer alles goed is, wordt de wond gehecht en komt er een verband om uw hoofd. Dit drukverband moet ongeveer 1 dag blijven zitten.


De operatie duurt ongeveer 2 uur. Na de operatie gaat u eerst naar de uitslaapkamer. Wanneer u weer goed wakker bent, haalt een verpleegkundige van de afdeling u op. Op de afdeling komt de arts bij u langs om te bespreken hoe het is gegaan.

  • Zijn er geen complicaties? En voelt u zich goed? Dan mag u dezelfde avond naar huis. En dan mag u de volgende dag zelf het drukverband weghalen.
  • Het kan ook zijn dat u een nachtje moet blijven. Dan komt de dag na de operatie weer een arts bij u kijken. De arts haalt het verband weg. Daarna mag u naar huis.
Cochleair implantaat verband
Cochlear implantaat verband

Na de operatie

In de folder 'Ooroperatie, ontslaginformatie' (info.mumc.nl/pub-204) staan algemene leefregels voor na uw operatie. U krijgt deze folder wanneer u naar huis gaat.

Ook krijgt u van de arts een folder met meer persoonlijke regels.

Het sneetje achter het oor is meestal gehecht met hechtingen die vanzelf weggaan (oplosbare hechtingen). En meestal zit er geen tampon (gaasje) in uw oor. Daarom is het niet altijd nodig om na de operatie op controle te komen bij de KNO-arts. 
Heeft u vragen of klachten? Dan kunt u contact opnemen met het CI-team en bespreken of een controle nodig is. Contact opnemen kan via ci.kno@mumc.nl

 

Complicaties

De kans op complicaties is erg klein.

Het kan zijn dat één gezichtshelft minder goed kan bewegen, doordat de aangezichtszenuw niet meer goed werkt. Deze zenuw loopt door het oor, naast het slakkenhuis. De kans op deze complicatie is heel klein. Tijdens de operatie gebruiken we een zenuwmonitor. Die zenuwmonitor waarschuwt zodra we in de buurt komen van de aangezichtszenuw. Als u toch last krijgt van deze complicatie, dan herstelt de zenuw meestal vanzelf.

Een heel zeldzame complicatie is een ontsteking van het operatiegebied. Om dit te voorkomen, krijgt u voor en na de operatie antibiotica. Antibiotica zijn medicijnen tegen ontstekingen die ontstaan door bacteriën.

 

Sommige patiënten hebben tijdelijk een andere smaak in de mond. Of een minder goed evenwichtsgevoel. Of minder gevoel rond het operatiegebied.

Een mogelijk risico is het ontstaan van een hersenvliesontsteking. In Nederland is dit nog nooit voorgekomen. Toch adviseren we aan iedereen die een cochleair implantaat krijgt om zich te laten inenten tegen hersenvliesontsteking.

Heeft u vóór de operatie nog restgehoor in het oor waarin u het implantaat krijgt? Het kan gebeuren dat dit natuurlijke gehoor door de implantatie verdwijnt. De audioloog vertelt u hierover vóór de operatie.

Wanneer moet u ons waarschuwen?

Heeft u na de operatie een of meerdere van deze klachten?

  • De pijn gaat niet weg. En de pijn wordt niet minder na het innemen van een pijnstiller.
  • U heeft koorts van 38,5 graden Celsius of meer. En uw temperatuur blijft zo hoog.
  • U krijgt een nabloeding aan uw oor.
  • U krijgt een loopoor. Dat is vocht uit het oor. Dit kan pus zijn, maar ook helder vocht. Of vocht met een beetje bloed erin.
  • Er komt stinkend wondvocht uit uw oor.

Bij deze klachten moet u meteen bellen naar het ziekenhuis.

Tijdens kantooruren:
Polikliniek KNO:                      043 387 54 00

Na 17.00 uur en in het weekend:
Spoedeisende Hulp (SEH):      043 387 67 00
Vraag naar de KNO-arts die dienst heeft.

Contact

Heeft u na het lezen van deze folder nog vragen? Dan kunt u deze stellen aan uw arts. Of neem contact met ons op.

CI-team Zuid-Oost Nederland
043 387 54 00
ci.kno@mumc.nl

 

Website

  • MUMC+ (www.mumc.nl/)
  • Gezond Idee (gezondidee.mumc.nl/)
  • Cochleaire-implantatie (hersenenzenuwcentrum.mumc.nl/kno/cochleaire-implantatie)

    Op de website van ons Hersen+Zenuw Centrum vindt u nog veel meer informatie over het cochleair implantaat. U kunt daar antwoorden op veelgestelde vragen vinden. U kunt daar ervaringen van patiënten lezen. En u kunt zich aanmelden voor de CI-nieuwsbrief.

Laatst bijgewerkt op 9 juli 2026. Bekijk de meest actuele versie van deze folder op: info.mumc.nl/pub-1354