Bij u is de diagnose lymfeklierkanker gesteld. Dit type lymfeklierkanker heet Mantelcel lymfoom. Dit is een agressieve vorm van lymfeklierkanker.
Samen met uw arts is besloten om behandeling te starten met chemotherapie en immunotherapie. De behandeling bestaat uit twee verschillende schema’s met elk een andere samenstelling medicijnen. De twee schema’s wisselen zich af. In totaal krijgt u 6 schema’s: 3x R-CHOP en 3x R-DHAP.
Het eerste schema bestaat uit Rituximab, Cyclofosfamide, Vincristine, Doxorubicine, Prednison (R-CHOP).
Het tweede schema bestaat uit Rituximab, Cytarabine, Cisplatin en Dexamethason (R-DHAP).
De immunotherapie bestaat uit: Rituximab en Prednison.
De chemotherapie bestaat uit: Cyclofosfamide, Vincristine, Doxorubicine, Cytarabine en Cisplatin.
Voor deze behandeling komt u voor het eerste schema naar het Dagcentrum Interne Ziekten. Voor het tweede schema wordt u minimaal 3 dagen opgenomen op verpleegafdeling A5 in het Maastricht UMC+. In deze folder leest u meer over de behandeling. Lees de folder goed door voordat de behandeling begint. Heeft u daarna nog vragen? Stel ze dan gerust aan de verpleegkundige of uw behandelend arts.
Hoe werkt chemo-immunotherapie
Kankercellen delen sneller dan de meeste gezonde cellen.
Chemotherapie is een behandeling die de snel delende cellen remt of kapotmaakt. Chemotherapie wordt ook wel cytostatica genoemd. U kunt chemotherapie op verschillende manieren krijgen:
- als tablet
- via een injectie onder de huid
- via een prik in het ruggenvocht (intrathecaal)
- via een infuus in een ader (intraveneus)
Bij lymfeklierkanker krijgt u chemotherapie bijna altijd samen met immunotherapie.
Immunotherapie is een behandeling die uw afweersysteem helpt om kankercellen aan te vallen. Uw afweersysteem wordt ook wel immuunsysteem genoemd. Door immunotherapie kan uw afweersysteem de kankercellen beter herkennen en opruimen.
Behandelschema
- 1 kuur duurt in totaal 21 dagen. Dat is 3 weken.
- Voor het eerste schema komt u voor de behandeling naar het Dagcentrum Interne Ziekten (info.mumc.nl/pub-335) in het Maastricht UMC+. Voor het tweede schema bent u 3 dagen opgenomen op verpleegafdeling A5 (info.mumc.nl/pub-1495) in het Maastricht UMC+.
- Tijdens de behandeling op het Dagcentrum krijgt u op 1 dag alle medicijnen toegediend via een infuus.
- Tijdens de opname op verpleegafdeling A5 krijgt u op 3 dagen medicijnen via het infuus.
- Op dag 1 krijgt u immunotherapie en chemotherapie
- Op dag 2 krijgt u chemotherapie en vocht
- Op dag 3 krijgt u vocht
- Voordat een nieuwe kuur start, komt u naar de polikliniek Oncologie in het Maastricht UMC+. U krijgt dan een afspraak en er wordt bloed afgenomen.
- U krijgt maximaal 6 kuren.
Ondersteunende medicijnen
Tijdens de behandeling krijgt u ook medicijnen die helpen om klachten en problemen te voorkomen. U krijgt medicijnen tegen de misselijkheid en braken. . Bij het eerste schema (R-CHOP) krijgt U het medicijn “prednison”. Dit medicijn moet u de eerste 5 dagen thuis in de ochtend nemen. Bij het tweede schema (R-DHAP) krijgt U het middel “dexamethason”. Dit medicijn moet u de eerste 4 dagen in de ochtend nemen. Al deze medicijnen kunt u ophalen bij de apotheek in het Maastricht UMC+. Het is belangrijk dat u deze medicijnen gebruikt zoals in de bijsluiter staat. Meer informatie over medicijnen vindt op de website van de apotheek (//apotheek.mumc.nl/informatie-over-medicijnen).
Hieronder ziet u het toedienschema. In deze tabellen staat per kuur op welke dagen u medicijnen, chemotherapie, immunotherapie of injecties krijgt.
Zo leest u de tabel:
- Bovenaan ziet u de dagen van de kuur. Een kuur duurt 21 dagen.
- Links ziet u de medicijnen en injecties.
- Een kruisje betekent dat u dit medicijn of deze injectie op die dag krijgt.
- De oranje vakken zijn de dagen waarop u opgenomen bent op verpleegafdeling A5.
Let op: uw arts of verpleegkundige kan het schema aanpassen. Bijvoorbeeld als uw bloedwaarden veranderen of als u klachten krijgt.
Toedienschema
Locatie
U meldt zich voor het eerste schema (R-CHOP) op de polikliniek Oncologie in het Maastricht UMC+. Als de behandeling kan starten, begeleidt een medewerker van het Oncologiecentrum u naar het Dagcentrum. U wordt behandeld op het Dagcentrum. Het Dagcentrum bevindt zich op niveau 4. Dit is een verdieping lager dan de polikliniek Oncologie. Volg route 10, niveau 5.
U meldt zich voor het tweede schema (R-DHAP) op verpleegafdeling A5 in het Maastricht UMC+. Als de behandeling kan starten, begeleidt een medewerker van de verpleegafdeling u naar de kamer. U wordt minimaal 3 dagen opgenomen op verpleegafdeling A5. Verpleegafdeling A5 bevindt zich in het ziekenhuis op niveau 5. Volg A, niveau 5.
Raadpleeg de interactieve plattegrond (mumcplattegrond.nl/?tekst1=Keel-,%20Neus-,%20Oorheelkunde#map) voor de meest actuele route.
Bijwerkingen
Het is niet te voorspellen hoe u op de behandeling reageert. Sommige mensen hebben veel last van bijwerkingen. Anderen merken er minder van. Het is belangrijk dat u bijwerkingen aan uw behandelend arts of verpleegkundige vertelt. Zij kunnen u helpen. Soms krijgt u medicijnen of advies om de klachten minder te maken.
De meest voorkomende bijwerkingen zijn:
- Vermoeidheid
- Maag-darmklachten: misselijk zijn en overgeven, buikpijn, minder zin in eten, veranderde smaak, diarree of juist verstopping
- Minder bloedcellen: bloedarmoede, tekort aan bloedplaatjes, tekort aan witte bloedcellen
- Koorts en infectie
- Dunner haar of haaruitval
- Ontstoken slijmvliezen van de mond, keel en slokdarm
- Zenuwbeschadiging: doof, tintelend gevoel of pijn in de handen, armen, voeten of benen, pijn in de kaak, moeite met bewegen en coördinatieproblemen
- Benauwd zijn of voelen
- Huiduitslag
- Gehoorproblemen
- Nierproblemen
- Tijdens het eerste infuus van Rituximab kunt u klachten krijgen. Bijvoorbeeld dat u zich niet lekker voelt, rugpijn, koorts, rillingen, lage bloeddruk, benauwdheid, misselijkheid en/of braken. Deze bijwerkingen komen geregeld voor bij het eerste infuus. Krijgt u deze klachten? Dan stoppen we het infuus tijdelijk. Als de klachten weg zijn, starten we het infuus weer. Deze bijwerkingen zijn niet ernstig, maar wel vervelend. Om de kans op bijwerkingen kleiner te maken, neemt u 1 uur voor het Rituximab infuus 1000mg paracetamol. Vanaf het tweede infuus komen deze bijwerkingen bijna nooit meer voor.
U kunt hier (www.bijwerkingenbijkanker.nl/behandelplan/6482/r_chop_r_dhap_alternerend_rituximab_cyclofosfamide_doxorubicine_vincristine.html ) de bijwerkingen per middel nalezen.
Veilig omgaan met lichamelijk afvalstoffen
Tijdens de behandeling krijgt u celremmende medicijnen. Dit zijn bijvoorbeeld cytostatica en immunotherapie. Deze medicijnen verlaten uw lichaam via afvalstoffen. Die noemen we ook wel uitscheidingsproducten. Voorbeelden hiervan zijn: urine, ontlasting, wondvocht, bloed, traanvocht, transpiratie, sperma, braaksel en speeksel. In deze afvalstoffen kunnen nog resten van de medicijnen zitten. Vooral resten van chemotherapie kunnen schadelijk zijn bij direct contact met de huid. Dit kan schadelijk zijn voor u en voor mensen om u heen.
De kans dat er iets gebeurt is klein. Toch is het belangrijk om voorzichtig te zijn. Zo maakt u de risico’s zo klein mogelijk. Daarom adviseren wij u om maatregelen te nemen.
Welke maatregelen dit zijn, leest u in de folder: Hygienemaatregelen bij celremmende medicatie (info.mumc.nl/pub-194 )
U moet deze maatregelen 7 dagen volgen. Deze 7 dagen beginnen op de eerste dag van de chemokuur.
Wanneer contact opnemen?
Neem contact met ons op als u:
- koorts krijgt: temperatuur 38.5 graden of hoger.
- klachten heeft die kunnen passen bij een infectie.
- een paar dagen geen vocht kunt binnenhouden door misselijkheid en braken.
- nieuwe pijnklachten krijgt, of pijn die plots erger wordt.
Contact
Poli Oncologie
Maandag tot en met vrijdag van 8.30-17.00
Telefoonnummer: 043-387 64 00 (0031433876400)
Dagcentrum Interne Ziekten
Telefoonnummer: 043-387 42 50 (0031433874250)
Physician Assistant: Vivianne Geeraets
Telefoonnummer: 043-387 64 00 (0031433876400)
Bereikbaar op: maandag, dinsdag en vrijdag
Avond-, nachturen, weekenden en feestdagen
Verpleegafdeling A5 Hematologie & Oncologie
Telefoonnummer: 043-387 65 10 (0031433876510) of 043-387 45 10 (0031433874510)
Websites
- MUMC+ (www.mumc.nl/)
- Hematologie MUMC+ (www.hematologie.mumc.nl/)
- Oncologie MUMC+ (www.oncologie.mumc.nl/)
- kanker.nl
- hematon.nl
- bijwerkingenbijkanker.nl